MathType: зручне редагування формул в MS Word


Эта запись также доступна на: Russian

Редактирование формул в MS WordУ минулі часи, років 10-15 тому, у користувачів текстового процесора Microsoft Word дуже часто виникало питання: «Де ж знаходиться той редактор формул???». Задача на пошук редактора формул була дійсно нетривіальною, тому що в Microsoft явно недооцінили кількість математиків, фізиків, науковців, викладачів, студентів і ще купи людей, які користуються в своєму житті формулами, забувши додати в інтерфейс за замовчуванням кнопку виклику цього самого редактора. Оскільки тоді загуглити це питання все ще було проблематично, на допомогу приходив якийсь комп’ютерний гік, який швиденько в надрах налаштувань плагінів Word знаходив жадану кнопочку і вставляв її в інтерфейс. 

До того першому редактору усі сильно звикли, оскільки це була дійсно зручна штука: всі необхідні блоки (формули, радикали, інтеграли, грецькі літери тощо) були грамотно розсортовані по групах. Все дуже гнучко налаштовувалось: той же вид шрифту, його розмір, особливості відображення окремих об’єктів (припустимо, прийнято, що вся формула набирається курсивом, але назви функцій – без будь-яких прикрас). Крім того, по мірі набору тексту редактор автоматично розпізнавав функції і автоматом застосовував до них загальноприйняте форматування. Стандартний редактор формул Microsoft Equation 3.0 був по суті урізаною версією повнофункціонального редактора MathType, який, до речі, кожен раз пропонувалося придбати під час першому запуску стандартного редактора. Тобто фактично редактор формул в програмах MS Office представляв з себе сторонній плагін.

Ця практика закінчилася з виходом 2007-ї версії офісного пакету: користувачів позбавили звичного інструменту. Натомість з’явився новий редактор формул, який вже було чітко видно в інтерфейсі, але вчисту позбувся тих переваг, які давав старий редактор. По-перше, шрифт формул змінився на нестандартний Cambria Math без можливості його заміни, що відразу ж робить неможливим застосування редактора для формування і подальшого друку більш-менш офіційних документів: навіть курсову роботу у виші в такому вигляді не візьмуть. По-друге, не працює автоматичне форматування функцій, про яке йшла мова вище. Ось так виглядає інтерфейс редактора формул, вбудованого у всі версії Word, починаючи з 2007-ї:

Стандартный редактор формул в Word 2013

Для всіх, хто ностальгує про колишню розкіш 🙂 або ж просто хоче отримати зручний інструмент для редагування формул: встановлюємо в будь-яку сучасну версію MS Word наступника знайомого редактора формул, відомого за старими версіями текстового процесора – MathType. Треба сказати, що навіть незважаючи на виключення із стандартного комплекту поставки MS Office, редактор формул всі ці роки успішно існував і розвивався. На даний момент остання актуальна версія програми значиться під номером 6.9. Поточна реінкарнація підтримує всі сучасні версії MS Word: починаючи від 2003-го і закінчуючи найсучаснішою 2013-ю. Оригінальна версія є лише англійською мовою, проте існує збірка програми з російським перекладом від ентузіастів. До всіх версій з інтерфейсом Ribbon додається окрема вкладка, у яку винесено весь функціонал редактора:

Вкладка MathType на ленте в Word 2013

Нарешті, MathType містить у собі розширені можливості автоматичної нумерації формул залежно від нумерації розділів в документі, а також зручні засоби внутрішньої навігації за формулами.

А зараз скажу пару слів про те, як сам використовую MathType в повсякденній роботі. Створення формули починається з вибору місця, в яке ця сама формула вставляється. Є два основних варіанти:

  • в точку вводу – формула вставляється в поточний абзац, туди, де у нас зараз знаходиться курсор:

Формулы MathType, вставленные в точку ввода

  • в окремий рядок – для формули створюється окремий абзац, наступний за поточним, сама формула вставляється з вирівнюванням по центру + табуляція налаштовується так, щоб надалі було легко проставити номер формули:

Формула MathType в отдельной строке

Для швидкої вставки тим чи іншим способом найзручніше користуватися гарячими клавішами: CTRL+ALT+Q для вставки в точку введення і ALT+Q для вставки в окремий рядок. Крім того, можна винести ці команди в панель швидкого доступу, розміщену над стрічкою:

Команды MathType в панели быстрого доступа

Так чи інакше, але відкривається власне редактор формул:

Редактор формул MathType

Якщо ви користувалися старим редактором формул, то інтерфейс вас не здивує: ви побачите звичну панель з об’єктами для вставки в поле знизу, відсортованими за групами: окремо зібрані всі види дробів, всі різновиди верхніх / нижніх індексів, дужки, знаки суми, інтеграли, грецькі літери, символи для роботи з множинами і таке інше.

За допомогою верхнього меню у вікні редагування формули налаштовується безліч параметрів як формату самої формули, так і режиму роботи редактора. До найважливіших налаштувань віднесу такі:

  • Настройки размера шрифта в MathTypeНалаштування розміру шрифту. Налаштовується в однойменному меню. Існує ряд попередньо встановлених розмірів, однак на практиці простіше встановити свій розмір через пункт меню «Інший…», в якому задається тільки розмір шрифту або через пункт меню «Визначити», через який визначається розмір шрифту і з допомогою відсотків щодо основного розміру задаються розміри інших елементів формули. Параметри, визначені тут, можна встановити як для якоїсь конкретної формули, так і для всіх формул, що будуть формуватися в подальшому. Тут же можливе повернення до налаштувань за замовчуванням, якщо ви ненароком десь перемудрили.
  • Редактирование перечня функций в MathTypeНалаштування імен функцій. В MathType існує можливість налаштування повного переліку назв функцій, до яких буде застосовано спеціальне форматування (за стандартом функції курсивом не виділяються). Всім, хто дружить з тригонометрією, сюди треба буде зайти хоча б один раз, оскільки в англомовному світі тангенс і контангенс позначають як tan і cot. До цього списку слід додати вітчизняні позначення: tg і ctg відповідно.
  • Настройки стиля формулы в MathTypeНалаштування стилю формули. Настройка шрифту для формули винесено в окреме вікно. Тут ви знову-таки зможете зробити вибір з набору попередньо встановлених налаштувань: особисто для мене найбільш корисні стилі – «Математика» (стандартний) і «Текст» (відключення будь-якого форматування за ознакою типу об’єкта у формулі). Також доступні настройки в простому режимі, в якому можна визначити тільки основний шрифт та шрифт для грецьких літер, а також включення курсиву при введенні змінних та грецьких літер. Тут же знайдете розширений режим, що дозволяє налаштовувати взагалі все що завгодно на ваш розсуд.
  • Настройка межстрочного интервала в MathTypeНалаштування формату формули. В даному розділі можемо змінити колір формули (на практиці ніколи не стикався з такою необхідністю). Більш корисне налаштування – зміна міжрядкового інтервалу, який найчастіше встановлюється відповідно до вимог до міжрядкового інтервалу тексту, що оточує формулу. Є навіть зовсім екзотичні налаштування накшталт способу вирівнювання дужок – доступно тут же в меню, але особисто я ніколи не користувався.
  • Інші корисні фішки. Серед інших налаштувань хотів би відзначити можливість тонкого налаштування робочої області, що дозволяє вибрати мову інтерфейсу редактора (якщо встановлювалася російська версія), визначити колірне виділення того чи іншого елемента робочої області (наприклад, можна змінити колір фону на будь-який інший – при цьому це ніяк не вплине на колір фону формули в кінцевому документі Word). Що стосується збереження формули, її можна розміщувати не тільки в документі Word, з якого викликається редактор, але і зберігати в якості зовнішнього графічного файлу.

Істотно прискорити редагування формул можна за допомогою гарячих клавіш: в MathType є сполучення клавіш практично для будь-яких дій, що виконуються як з вкладки в Word, так і безпосередньо в редакторі. Сенс вивчення такої величезної кількості поєднань, звичайно, є, якщо ви часто набираєте дуже багато складних формул. В іншому випадку буде досить вибору потрібних елементів мишкою на Ribbon або у вікні редагування.

На завершення хотілося б зазначити, що описані вище можливості – це далеко не все, що може цей чудовий редактор. Насамперед важливо те, що MathType не обмежується роботою тільки у Word: редагування формул також додається в PowerPoint, Visio. Що ще цікавіше, крім продуктів Microsoft, редактор буде працювати і в безлічі інших програм та сайтів: список програм включає OpenOffice, Google Docs, Gmail, Adobe InDesign, AutoCAD, Apple iWork, Evernote, Вікіпедію, WordPress, Moodle та багато інших.

В якій би основній программі не працював MathType, він завжди вбудовує у вихідний документ разом з оригінальними об’єктами формули їх графічні копії. Це дозволить побачити формули, навіть там, де сам MathType не встановлено.

Загалом, інструмент надзвичайно всеїдний, гнучкий у налаштуванні, тому якщо Ви хоча б зрідка працюєте з формулами, настійно рекомендую! Ви отримаєте потужне програмне забезпечення, яке Вас ніколи не підведе.


This entry was posted in IT and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *